Orbitrek, bieżnia czy rowerek? Którą maszynę wybrać?

Orbitrek

Jest to kontynuacja do wcześniejszego artykułu, z którego dowiedziałeś się, że ćwiczenia aerobowe (kardio) doskonale sprawdzają się w odchudzaniu i późniejszym utrzymaniu masy ciała. A przynajmniej skuteczniejsze, niż ćwiczenia z ciężarami siłowni.

Kluczem jest ilość – tzw. objętość treningowa. Ćwiczenia kardio (aerobowe) są proste technicznie, dzięki czemu można je wykonywać, nawet będąc po całym dniu ciężkiej pracy. Wierzę, że są tutaj osoby, dla których może być to argument decydujący.

Do wysiłków aerobowych (kardio) zaliczymy m.in:

  • Ćwiczenia ciągłe: spacer, bieganie, rower, pływanie, chodzenie po górach, nordic walking, dojazd do pracy rowerem, rolki itd.
  • Maszyny: bieżnia, orbitrek, schody, rowerek stacjonarny itd.

W tym wpisie koncentruję się na maszynach, a konkretnie na orbitreku. Jeżeli należysz do grona zwolenników tego typu urządzeń to ten wpis jest dla Ciebie.

Orbitrek, albo co…?

Rozpatrując „za” i „przeciw” używania orbitreka warto byśmy pochylili się na tym, jaką mamy dla niego alternatywę. Często osoby zastanawiające się nad tym, czy orbitrek jest skuteczny, wcześniej ćwiczyły na bieżni lub rowerku stacjonarnym. I to właśnie do nich się odniosę. Pisząc ten artykuł, nie biorę pod uwagę aktywności wykonywanych na świeżym powietrzu.

Okazuje się, że orbitrek nie wypada najgorzej.

Plusy

Plusem niewątpliwie jest to, że w przeciwieństwie do innych maszyn orbitrek angażuje także ręce! Nie chcę tutaj zbytnio go wychwalać, ale prawdą jest, że znaczna część osób odchudzających się nie ćwiczy górnej połowy ciała. Orbitrek daje taką możliwość. I pomimo tego, że jest to ruch ograniczony, to zawsze lepszy, niż żaden.

Dodatkowo ruch jest prosty i nieskomplikowany, co dla wielu osób początkujących jest bardzo ważne. I dobrze. Trzeba jednak przyznać, że bieżnia czy rowerek również są proste w użytkowaniu.

Możliwość ustawienia obciążenia to również duży atut orbitreka (jak i innych maszyn). Pamiętaj, że jest to jednak miecz obosieczny. Obciążenie należy ustawić tak, aby ilość wykonanej pracy była jak największa (optymalna), a jednocześnie możliwa do wykonania. Błędem jest natomiast takie ustawienie obciążenia, aby się przypadkiem nie zmęczyć.

Minusy

Dla wielu osób ćwiczenie na maszynach może być zwyczajnie monotonne. Wszak jesteśmy zamknięci w jednym pomieszczeniu i cały czas widzimy ten sam krajobraz dookoła siebie. Jednak z punktu widzenia odchudzania, bieganie na orbitreku nie różni się specjalnie od biegania na bieżni lub na świeżym powietrzu.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, że jest to maszyna zmuszająca nas do ruchu nienaturalnego i trudnego do odtworzenia w realiach dnia codziennego. Będąc lepszym w bieganiu na orbitreku niekoniecznie będziemy lepsi w podbieganiu na autobus, czy dojeżdżaniu do pracy. Niemniej jednak na tle innych maszyn nie wypada najgorzej.

Orbitrek_plusy i minusy

Ile kalorii mogę spalić na orbitreku?

Podpierając się pracą Mier i wsp. mogę stwierdzić, że ilość spalonych kalorii na orbitreku nie będzie zbytnio różnić się od ilości spalonych kalorii podczas biegania. Możliwe nawet, że będzie trochę większa ze względu na dodatkowe ruchy rąk. Nie przeceniałbym jednak pracy rąk w kontekście całkowitego wydatku energetycznego. Boję się, że mogłaby to być nadinterpretacja z mojej strony. Najbezpieczniej będzie przyjąć, że ilość spalonych kalorii jest podobna jak przy bieganiu.

Ilość spalonych kalorii mieści się między 250 -600 kcal/60 min. treningu. Zależy to od masy ciała oraz stopnia trudności, który nastawimy – czyli od tego jak bardzo przyłożymy się do treningu.

Orbitrek_wydatki energetyczne
Źródło wyliczeń: https://www.mdapp.co/elliptical-calorie-calculator-488/

Dlaczego nie każdy, kto ćwiczył, schudł?

Na forach internetowych dość często padają pytania: „Czy orbitrek odchudza?” lub „Czy ktoś z was ćwiczył na orbitreku i schudł?”. Niestety, ale na tak postawione nie da się odpowiedzieć!

Orbitrek (lub każde inne ćwiczenie) jest tylko narzędziem, które ma pomóc Ci więcej się ruszać, spalić dodatkowe kalorie a w konsekwencji wytworzyć deficyt energetyczny.

A dopiero deficyt energetyczny (wytworzony w dowolny sposób) przekłada się na zużywanie tkanki tłuszczowej i chudnięcie. To nie działa tak, że jakieś ćwiczenie „A” odchudza i wystarczy je raz wykonać by były efekty. Przepraszam, jeżeli Cię rozczarowałem, ale teraz już przynajmniej wiesz, na czym stoisz.

Wracając do pytania, osoby, które nie schudły pomimo ćwiczeń na orbitreku najprawdopodobniej:

  1. Nie trzymały diety z deficytem energetycznym
  2. Trenowały zbyt mało lub zbyt lekko (patrz pkt. 1)
  3. Ruszały się zbyt mało w pozostałej części dnia (patrz pkt. 1)
  4. Przeceniały ilość spalonych kalorii podczas treningu (patrz pkt. 1)

Czy maszyny są koniecznością?

W żadnym wypadku maszyny nie są niezbędne do tego, by schudnąć. Ich wybór zależy wyłącznie od indywidualnych preferencji.

Podsumowanie

Podsumowując, orbitrek niewiele różni się od innych maszyn kardio i z powodzeniem może być używany do treningów w celu redukcji masy ciała. Fakt, że angażuje także ręce, stawia go nieco ponad innymi maszynami, jednak nie powinien być to czynnik decydujący. Osobiście zachęcam Cię do bardziej konwencjonalnych form ćwiczeń, tj.: nordic walking, bieganie, jazda na rowerze, czy moje ukochane pływanie <3.